Darbo rinkos prognozės 2009 m.

  964
  0

  job 2009 m. vasario 12 d. 14 val. Darbo biržoje vyko Darbo rinkos prognozės 2009 metams ir Įsidarbinimo galimybių barometrų pristatymas visuomenei. Pranešimus skaitė Ukmergės darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Violeta Kvirienė ir vyresnioji specialistė Ilona Liukaitienė.

  Vilkmerge.lt

  Per 2008 m. į darbo biržą kreipėsi 4121 ieškantis darbo asmuo: 1238 kaimo gyventojai, 212 – neįgalūs, 812 – vyresni kaip 50 metų asmenys. Prognozuojama, kad 2009 metais bus įregistruota virš 5000 ieškančių darbo asmenų, t.y. 25 proc. daugiau nei 2008 metais. 2009 metais didės įtampa darbo rinkoje, 30-40 proc. padaugės ieškančiųjų darbo. Didės užregistruotų jaunų asmenų, iki 25 metų, skaičius, turinčių žemą kvalifikaciją asmenų skaičius, ilgės nedarbo trukmė. Prognozuojama, kad nedarbo lygis Ukmergėje pasieks 9 proc. Darbuotojams bus poreikis kelti kvalifikaciją, bus aršesnė konkurencija tarp kvalifikuotų asmenų. Didės darbdavių reikalavimai darbo patirčiai. Mažiau galimybių įsidarbinti turės nekvalifikuoti, neturintys darbo patirties ir vyresnio amžiaus asmenys. Ypač mažės galimybės įsidarbinti pramonės ir statybos sektoriuose. Tuo pačiu mažės darbo jėgos kaina ir darbuotojų kaita įmonėse.

  Darbo biržos duomenimis darbingo amžiaus žmonių skaičius Ukmergėje 2008 metais siekė 27617, o 2009 metais  – 27653 (vasario 1 d. duomenimis). Tuo tarpu laisvų darbo vietų 2008 m. – 41, o 2009 metais – tik 13. Optimistiškai prognozuojama, kad 2009 metais bus užregistruota 1100 laisvų darbo vietų. Per 2008 metus faktiškai buvo užregistruota 1251 laisvų darbo vietų.

  Ukmergės rajone yra įregistruotos 686 įmonės, kurių daugumą sudaro paslaugos sferos įmonės (72 proc.). Daugiausia dirbančiųjų (virš 500 darbuotojų) turi tik viena įmonė – Ukmergės ligoninė. Iki 500 darbuotojų turi tik įmonės Vilkma, Izobara ir Umega (buv. Vienybė). Didžiausią procentą (71 proc.) sudaro įmonės, kuriose dirba iki 10 darbuotojų.

  2009 metais numatoma, kad bus likviduota 292 darbo vietos, o įsteigta tik 111.

  Didžiausios galimybės įsidarbinti bus pardavimo vadybininkams, konstruktoriams, medicinos gydytojams, kompiuterijos inžinieriams, reklamos administratoriams, pardavėjams, suvirintojams, apsaugos darbuotojams, metalo ir medienos apdirbimo staklių operatoriams. Mažas galimybes turės agronomai, veterinarai, darželio ir lopšelio auklėtojai, bibliotekininkai, pradinio ugdymo mokytojai, namų ūkio ekonomai, sodininkai, avalyninkai, floristai.

  Didžiausią dalį likviduoti darbo vietų numato pramonė: medienos ir medienos gaminių, baldų, tekstilės gaminių, metalo ir metalo dirbinių, statybos bendrovės.

  Augant nedarbui, lėtės ir darbo užmokesčio augimas, o kai kuriose įmonėse darbo užmokestis net mažės. Išlaidas ypač turės mažinti smulkios įmonės. Palankiausiai vertinamas yra paslaugų sektorius: mažmeninė prekyba, viešbučiai, restoranai, sveikatos, socialinio darbo įmonės. Blogiausiai vertinamos yra nekilnojamo turto, finansinio tarpininkavimo bei kitos komunalinę, socialinę ir asmens aptarnavimo veikla užsiimančios įmonės.  Ieškančiųjų darbo ne tik Lietuvoje, bet ir Ukmergėje vis didės. Nors, lyginant su kitais miestais, Ukmergei prognozuojamas lengvesnis periodas.

  darbozemelapis

  Lietuvos darbo biržos nuotrauka

  Darbo birža tikisi nemažai bedarbių įdarbinti viešuosiuose darbuose. Sunkus laikas laukia ir moksleivių, kurie nori užsidirbti vasaros laikotarpiu. Kadangi darbo ieško gana daug pilnamečių asmenų, planuojama, kad šiemet moksleiviai galės pailsėti. Priimami bus nebent tik socialiai remtini moksleiviai. Lietuvoje viešiesiems darbams jau įdarbinta 400 žmonių, Anykščiuose – 10.

  Sausio 1 d. nedarbas Ukmergėje siekė 5,6 proc., o vasario 1 d. – jau 8,2 proc.  Užregistruota net 700 ieškančiųjų darbo ir jų skaičius vis auga. Tai Ukmergės darbo biržos rekordas per visą jos gyvavimo laiką.

  Informacija apie laisvas darbo vietas, darbo rinkos prognozes ir kita informacija – www.ldb.lt

  Atsakyti

  Prašome įrašyti komentarą
  Įrašykite savo vardą