Pradžia Verslas Verslo naujienos KAINŲ ES APŽVALGA: ar iš tiesų maisto produktai Lietuvoje tokie brangūs?

KAINŲ ES APŽVALGA: ar iš tiesų maisto produktai Lietuvoje tokie brangūs?

3547
0
vilkmerge.lt nuotr.

Nuolat vis sklinda kalbos, esą maistas Lietuvoje yra brangiausias visoje ES. Tačiau kalbos ir lieka kalbomis, o faktai rodo visai ką kita. Esame viena iš šalių, kurioje kainos yra dar santykinai nedidelės. Pavyzdžiui, lietuviai maistą perka beveik dvigubai pigiau nei danai. Tokius duomenis pateikia agentūra „Eurostat“.


Maisto produktų kainos Lietuvoje siekia 78 proc. Europos Sąjungos šalių vidurkio. Palyginus, Danijoje tas vidurkis siekia 145 proc. Pigiausiai produktų galima įsigyti kaimyninėje Lenkijoje, kur kainos siekia 63 proc. minėtojo vidurkio, bei Rumunijoje (atitinkamai 64 proc.).

Maisto produktai brangesni ir kitose dviejose Baltijos šalyse – Latvijoje bei Estijoje. Kainos, lyginant su ES vidurkiu, yra pasiskirsčiusios atitinkamai 89 ir 88 proc.

Lietuvoje vieni pigiausių produktų yra mėsos ir pieno gaminiai, lyginant visos Bendrijos mastu. Pieno produktų mažesne kaina galima įsigyti tik minėtoje Lenkijoje bei Čekijoje, tuo tarpu pigesnės mėsos įsigyti galimybių turi Rumunijos, Bulgarijos ir Lenkijos gyventojai. Realius skirtumus parodo valiutos konvertavimas, visas kainas paverčiant į eurus, kur valiuta yra ne eurai.

Mūsų šalyje bene mažiausia kaina ES (56 proc. Bendrijos vidurio) galima įsigyti tabako gaminių. Tabakas pigesnis tik Kroatijoje. Tuo tarpu alkoholiniai gėrimai Lietuvoje anaiptol nėra pigiausi lyginant su ES vidurkiu: pigiau alkoholio įsigyti galima Vokietijoje ir Prancūzijoje.

Tačiau lyginant namų ūkio pajamas, tenkančias vienam gyventojui, taip pat akivaizdu, kad Lietuvoje jos yra vienos žemiausių visoje Bendrijoje. Didesnės pajamos vienam namų ūkiui tenka ir minėtosios Lenkijos, ir kaimyninių Latvijos bei Estijos gyventojams.

Lyginant maisto ir gėrimų kainas, lyginta per 400 įvairių produktų 38 Europos šalyse (ne vien tik ES narėse). Lengviau suvokti skirtumus leidžia speciali valiutos skaičiuoklė, leidžianti greičiau konvertuoti valiutas ir sužinoti tikslias pinigų sumas.

Maisto produktų kainos Estijoje per pastaruosius penkerius metus pakilo net 5 kartus

Kaip skelbiama viename populiariausių Lietuvos internetinių dienraščių, pagrindinių maisto produktų krepšelis Estijoje 2016 m. gruodžio mėnesį kainavo 69,67 Eur. Tiek vidutiniškai išleidžia 4 asmenų šeima per savaitę, norėdama įsigyti bazinį prekių krepšelį. Pradėjus stebėti maisto kainas 1992 m. pabaigoje, tokių pat prekių krepšelis kainavo vos 218 kronų, o tai atitinka 13,9 Eur.

Lietuva – ne vienintelė šalis, kurioje maisto produktų įkainiai auga it ant mielių. Itin tai pastebima po euro įvedimo. Estijoje pagrindinių produktų krepšelis nuo rugsėjo iki gruodžio mėn. pabrango 1,7 procento. Per metus pokytis dar akivaizdesnis – 2,5 proc.

2017 metų pirmajam ketvirčiui prognozės taip pat nėra optimistiškos: manoma, kad pagrindinių maisto prekių krepšelio kaina dar turėtų ūgtelti apie 1 procentu. Taigi panašios tendencijos akivaizdžios ir Lietuvos ekonomikoje.

Ankstesnis straipsnisMiesto centre sužibo dvi Kalėdinės eglutės
Kitas straipsnis„Olimpas“ aštuntoje vietoje

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia