Pradžia Kultūra Renginiai Žymaus fotomenininko parodoje žvilgsnis į praeitį

Žymaus fotomenininko parodoje žvilgsnis į praeitį

3606
0

Ukmergės kultūros centro galerijoje atidaryta vieno iškiliausio Lietuvos fotomenininko Antano Sutkaus fotografijų paroda „Lietuvos žmonės“. Iki kovo 12 dienos veiksiančioje parodoje eksponuojamos 35 nuotraukos primena Lietuvos žmonių gyvenimą sovietinėje Lietuvoje. Į parodos atidarymą atvyko pats autorius su žmona, beje, buvusia ukmergiete, rajono mero pavaduotoja Klavdija Stepanova, gausybė žiūrovų, spaudos atstovų, filmo apie autorių kūrybinės grupės atstovas.

Atidarydamas parodą jos organizatorius Egidijus Darulis paminėjo, kad jau daug metų organizuodamas parodas tokios geros dar nebuvo surengęs. Jis išreiškė ir tai, ką pajautė ne vienas parodos lankytojas – „be galo jautriai ir labai stipriai pajutau savo vaikystę“. Žiūrėdami į parodoje pristatomas 1958 – 1991 metais darytas nuotraukas dauguma parodos lankytojų prisiminė praėjusius laikus, to meto žmones, darbus, laisvalaikį.

Čia eksponuojama ir viena iš garsiausių fotografijų Europoje – „Pionierius“. Italijoje gavęs labai svarbią premiją portretas sulaukė Komunistų partijos nemalonės. Tuomet fotomenininkas buvo netgi svarstomas tuometėje aukščiausioje Lietuvos valdžios struktūroje – Centro Komitete. Svarstymas galėjo baigtis liūdnai, bet viena moteris portreto autorių išgelbėjo paklausdama „ar reikalingas jums dar vienas fotografijos Solženicinas (disidentas)“.

Dėkodamas žiūrovams ir parodos organizatoriams Antanas Sutkus užsiminė, kad jis labai sujaudintas. Parodas dažniausiai užsienyje rengiantis menininkas, paprašytas surengti parodą Ukmergėje, sutiko, nes „mane ten pakvietė“. Autorius sarkastiškai padėkojo sovietinei valdžiai, kuri neleido rodyti gerų nuotraukų. Todėl menininkas, vis peržiūrinėdamas savo šimtatūkstantinį archyvą, „vis dar randa nuotraukų, kurios tada buvo netinkamos“.

Antanas Sutkus yra Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatorius ir ilgametis vadovas. Jam 1980 metais suteiktas nusipelniusio kultūros veikėjo vardas, 1983 metais suteikta valstybinė premija. 1997 metais menininkas apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 1998 – Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija, 2003 – Lietuvos Respublikos kultūros ir meno nacionaline premija. Jam suteiktas ir ne vienas užsienio valstybės apdovanojimas.

Daugiau kaip du šimtus personalinių parodų surengusio menininko darbų turi Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, Viktorijos ir Alberto muziejus Londone, Oscaro Niemeyerio muziejus Brazilijoje. Taip pat jo darbus galima rasti privačiose kolekcijose Lietuvoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, JAV.

Tą pačią dieną, kai Ukmergėje buvo atidaroma Antano Sutkaus kūrybos paroda, Prancūzų kultūros centre Maskvoje atidaryta ir kita menininko paroda – „J. P. Sartre ir Simone de Beauvoir Lietuvoje, 1965“. A. Sutkus, istorinių Jeano-Paulo Sartreʼo ir Simone de Beauvo ir fotografijų autorius. Pagal vieną Antano Sutkaus darytų J.-P. Sartreʼo fotografijų rašytojui buvo sukurtas paminklas, stovintis Paryžiuje šalia Nacionalinės bibliotekos.

Arvydas Pėšina

Video iš parodos atidarymo tiesioginės transliacijos vilkmerge.lt Facebook puslapyje:

Arvydo Pėšinos nuotr.

Giedrės Šuminskaitės/vilkmerge.lt nuotr.

Ankstesnis straipsnisLIDL jau ieško darbuotojų
Kitas straipsnisVaikai piešė piešinius saugaus eismo tema

Rašyk atsakymą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia