Pradžia Kultūra Renginiai Jaunimo mainų programoje – dviračių populiarinimas

Jaunimo mainų programoje – dviračių populiarinimas

1690
0
GOPR0303

GOPR0303

Praėjusią savaitę Ukmergės rajone vyko jaunimo mainai. Pagrindinės mainų temos: populiarinti dviračius, kaip pagrindinę transporto priemonę; aptarti klausimą, kodėl vienose šalyse dviračiai yra populiaresni, nei kitose (tradicijos, geografija, infrastruktūra, skatinimo priemonės ir tt.); atrasti dviračių naudą (sveikatai, socialumui, gamtai ir tt). Dalyvavo po 8 dalyvius iš Ukrainos, Ispanijos ir Rumunijos. Mainus organizavo Skautų slėnis kartu su savo Europos savanorių tarnybos savanoriais – Andreea iš Rumunijos ir Mariia iš Ukrainos.

Mainų metu susitikome su Veprių ir Siesikų bendruomenėmis, aplankėme du Ukmergės dvarus – Siesikų ir Taujėnų. Nuo Taujėnų organizavome „iššūkių žaidimą“, prie kurio prisijungė ir merginų komanda iš Ukmergės. Komandos kalbino sutiktus žmones, klausinėjo, kodėl jie naudojasi arba ne dviračiu, atlikinėjo kitus iššūkius, netgi turėjo įkalbėti policininką kartu padainuoti Lietuvos respublikos himną, nufotografuoti dviračių statymui skirtas vietas.

GOPR0316

Visiems dalyviams labiausiai įsiminė naktinis dviračių žygis, kurio metu užklupo audra ir labai stiprus lietus, o teko parminti iš Ukmergės į Skautų slėnį.
Paskutinę dieną vyko konferencija tema – Ukmergė – dviračių miestas? Buvo Pristatyti mainai, architektas Kęstutis Sabaliauskas pristatė „Dviračių eismo perspektyvas Ukmergės mieste“, pagal Ukmergės miesto planus rengiamasi įrengti naujas dviračių eiles pagrindinėse gatvėse. Mainų dalyviai uždavinėjo klausimus ir teikė pasiūlymus miestui. Konferenciją pabaigė Veronika ir Frankas Kulikauskai, pasidalindami savo patirtimi, kaip suderino pomėgį ir verslą ir taip įkvėpdami mainų dalyvius.

GOPR0348

Mainų metu kalbinti vietiniai įvardino, kad dažniausiai renkasi dviratį važiavimui į darbą, sutikta mokytoja įvardino, kad jos mokiniai mielai važiuotų dviračiu į mokyklą, jei ten būtų saugomos aikštelės dviračiams. Atokelsnių kaimelių gyventojai leistų vaikams keliauti dviračiu į mokyklą Ukmergėje, jei būtų dviračių keliai atskirai nuo kelio (Želvos, Veprių, Deltuvos ir kt.).

DJI 0202

Po konferencijos įvyko pirmoji kritinė masė Ukmergėje. Kritinė masė – tai visame pasaulyje vykstanti akcija, kurioje dalyvauja dviračių mėgėjai, susitinkantys vienoje vietoje paskutinį mėnesio penktadienį ir važinėjantys gatvėmis kaip pilnaverčiai eismo dalyviai. Dviratininkus taip pat kviečiame susitikti paskutinį rugsėjo penktadienį po darbo.

DSC00190

Projekto metu dalyviai pristatė, kokia yra infrastruktūra ir kultūra jų miestuose. Nustebino, kad Rumunijos sostinėje Bukarešte tėra vos vienas dviračių takas, šokiravo, kad Ispanijos vairuotojai yra priešiškai nusiteikę prieš dviračius ir netgi didžiuojasi, kai pavyksta išgązdinti, arba „nustumti“ dviratininką nuo kelio. Ukraina nors, atrodo, yra netinkama dviračiams šalis dėl ypač blogos kelių kokybės ir kalnuotų vietovių, turi labai stiprias dviratininkų bendruomenes. Svarstėme, kad taip greičiausiai yra todėl, kad žmonės Ukrainoje uždirba vos 100 Eur per mėnesį ir dviratis yra prieinamiausia transporto priemonė. Užsieniečiai išbandė visus Ukmergės kelius (žvyrkelius, miško takus, asfaltą, mieste) ir visi vieningai pritarė, kad tai – idealus miestas dviratininkams. Visus stebino Lietuvos plokšti geografija, maži atstumai ir nuostabi gamta, švarus oras, draugiški vairuotojai, aplenkiantys dviratininkus plačiu lanku, pristabdantys automobilį žvyrkelyje, kad sukeltų mažiau dulkių.

IMG 1273 copy IMG 1274

Esame labai dėkingi Ukmergės bendruomenės pareigūnei Ingridai Dutkienei ir kelių policijos poskyrio Viršininkui Nerijui Butėnui už apsilankymą Skautų slėnyje ir dviratininkams galiojančių kelių eismo taisyklių pristatymą bei dovanotus atšvaitus. Taip pat dėkojame Ukmergės verslo ir turizmo informacijos centrui už visokeriopą pagalbą organizuojant konferenciją ir priimant dalyvius arbatos. Dėkojame Siesikų vidurinės mokyklos direktoriui, Veprių bendruomenei, Siesikų dvaro savininkui, Taujėnų dvaro savininkei už ekskursiją, Optima picerijai už skanų maitinimą ir visiems sutiktiems geros valios žmonėms.

IMG 1284 copy IMG 1285 copy

Mainų dalyviai nusiteikę rengti panašius projektus savo šalyse, lauksime jų kvietimo dalyvauti. Esame tikri, kad tikslas pasiektas ir daugiau žmonių naudosis dviračiais, kaip pagrindine transporto priemone tiek Ukmergėje, tiek svetur.

Ukmergės TVIC

IMG 1277 IMG 1288

 

Ankstesnis straipsnisPolicijos suvestinė: konstatavo piliečio mirtį; rado narkotinių medžiagų; pasisavino cigaretes
Kitas straipsnisPrasidėjo futbolo 7×7 pirmenybės