Žmogus pradėjo vartoti alkoholį su ugnies įskėlimu, su puodo pasidarymu. Istorikai yra atradę puodų, kurie kadaise buvo pripildyti alkoholinių gėrimų, dažniausiai tai alus ar vynas.
Žaviai atrodo alkoholis taurėje ar bokale. Išgeri ir pasaulis suspindi gražiausiomis spalvomis. Ryškėja drąsa, pasitikėjimas savimi, turtėja iškalba, sušyla tarpusavio santykiai.
Stovime ant didžiųjų metų švenčių slenksčio ir tikriausia tik retuose namuose nerasime ant stalo pastatyto alkoholinio gėrimo butelio. Pasidairius po prekybos centrus, pasidaro akivaizdu, kokia pasiūla yra alkoholinių gėrimų ir kokia sveikuoliškų maisto produktų ar kad ir bet kokio kito skyriaus ploto užimamama teritorija proporcingai mažesnė nei alkoholinių gėrimų. Ir kaip kitaip galėtume galvoti, tik, kad tokia didelė yra paklausa…
Vyriausybė bando imtis įvairiausių priemonių, kaip suvaldyti šią situaciją, tikėkimės jiems pavyks.
Yra teigiama, kad alkoholizmas paveldimas. Greičiausia yra paveldimas priklausomybės genas. Jei kalbėdama su dvidešimčia žmonių, sėdinčių auditorijoje, paklausiu, kas neturi jokių sąsajų su alkoholiu, pakyla viena, o kartais dvi rankos. Ir tai pasigilinus į šių žmonių istorijas, dažnu atveju tampa aišku, kad alkoholį nesaikingai vartoja ar vartojo, kuris nors iš senelių, dėdė ar teta prarado darbą dėl svaiginimosi, brolis ar sesė vairuotojo pažymėjimą. Šalia gyvenantis kaimynas vaikšto su kvapeliu ir „kvailai“ šypsosi. Ir tų išgyvenimų gali klausytis be galo, be krašto, tačiau visi jie turi vieną bendrą bruožą, tai kančią, pačio priklausomo žmogaus ir šalia esančių žmonių. Juk nei vienas dar vaikystėje neplanavo ir nesvajojo, kad užaugęs taps alkoholiku ir šlitinės apsvaigęs, nesiorieduodamas aplinkoje ir savo gyvenime. O kas privedė iki tokios būsenos, palikim aiškintis mokslininkams, ar tai paveldimumas, ar aplinkos suformuluoti faktoriai. Yra blogai „Čia ir Dabar“.
Alkoholizmas tai liga iš kurios gniaužtų išsivaduoti labai sudėtinga. Kai susergam plaučių uždegimu, migrena ar kokia kita liga, kreipiamės į gydytoją, gauname nedarbingumo pažymėjimą ir geriame vaistus. O su priklausomybėmis elgiamasi kitaip. Net šypseną kelia, pagalvojus, kad neblaivus žmogus nueitų pas gydytoją ir sakytų, negaliu eiti į darbą, nes negaliu nustoti gerti, reikia nedarbingumo pažymėjimo ir piliulės, kuri padėtų.
Dažnu atveju priklausomybe susirgęs žmogus ilgai slepia savo ligą, o jam padeda ir artimieji, draugai, bendradarbiai. Juk, jei darbe vaikšto bendradarbis, kuris skleidžia alkoholio kvapą, akys paraudusios, o ir kalba nerišli, tai apsimetam, kad nematom ir nepastebim, o viršininkui einat pro šalį, stengiamės bandradarbį paslėpti, kažkaip užslapstinti, kad tik nenukentėtų nuo pasekmių ir galėtų netrukdomas gerti toliau. Jei norim padėti, sergančiąjam reikalingas geras „spyris“ į sėdimąją. Kol patogu gerti, kol yra kas gaili ir padeda, tol situacija nesikeis.
Kreiptis į specialistus alkoholiką priverčia praradimai: vairuotojo pažymėjimo, darbo, šeimos, vaikų, namų . Kiekvieno dugnas vis kitoks, kiekvieno alkoholiko sveikimo kelias kitas. Ir nepavydėkim priklausomam žmogui, kuris nusprendė kažką keisti savo gyvenime, jo gydymosi būdų, tegu eina savo keliu, sveiksta visomis jam žinomomis primonėmis, kad tik padėtų.
Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdė „Alkoholio vartojimo neigiamo poveikio sveikatai mažinimo programą”, joje dalyvavo 28 žmonės. Tai ir kodavimas, ir gydymasis priklausomybių centruose, psichologo konsultacijos, anoniminių alkoholikų susirinkimų lankymas. Ukmergėje vyksta anoniminių alkoholikų susirinkimai, kiekvienas, turintis problemų dėl išgėrinėjimo yra laukiamas:
“Ratas”
• III – 18 val. • VII – 16 val. • Miškų g. 29,10 kab. • zana0811@inbox.lt • 864649771 |
• “Atgimimas”
• II – 18 val.Kauno g. 3 atgimimasaa@gmail.com • 8 678 81898, • 8 677 04948
|
Atviras laiškas šeimai
Aš esu alkoholikas. Man reikalinga jūsų pagalba. Neleiskite man jums meluoti, nepriimkite melų už tiesą, nes taip elgdamiesi jūs mane skatinate vis daugiau meluoti. Tiesa gali būti skaudi, bet jūs turite ją išgauti.
Neleiskite man jus apgaudinėto, nes taip darydami jūs mokote mane išvengti atsakomybės ir prarandate pagarbą mano akyse.
Neleiskite man jus išnaudoti, nei pergudrauti, nes jūs tuo tik pagelbėsite man išvengti atsakomybės.
Nepamokslaukite man, nemoralizuokite, nebarkite, negirkite, nekaltinkite manęs ir nesiginčykite su manimi nei su girtu, nei su blaiviu. Neišliekite mano alkoholinių gėrimų; gal jūs ir pasijausite geriau, bet padėtis tik pablogės.
Netikėkite mano pažadais ir nepriimkite jų už gryną pinigą. Tai mano būdas atidėlioti kančią. Nekaitaliokite susitarimų. Jei susitarėte – vykdykite.
Nepritrūkite kantrybės, nes sunaikinsite ir save ir galimybę man pagelbėti.
Žiūrėkite, kad jūsų nerimas nepriverstų jus padaryti tai, ką aš pats turiu atlikti.
Nei nuslėpkite, nei užglostykite mano gėrimo pasekmių; nors krizė ir sumažės, bet mano liga užsitęs.
Svarbiausia, nevenkite realybės taip, kaip aš vengiu. Alkoholizmas, mano liga, geriant vis blogėja. Pradėkite dabar – susipažinti, suprasti ir planuokite mano išgijimą. Man reikia gydytojo, patarėjo ar psichologo, išgijusio alkoholiko ir Dievo pagalbos. Aš negaliu sau pagelbėti.
Neapkenčiu savęs, bet jus myliu. Nieko nedaryti – tai būtų mums pats blogiausias pasirinkimas.
Prašau padėti man.
Jūsų Alkoholikas
Alkoholizmas, tai šeimos liga, todėl pagalbos reikia ne tik pačiam geriančiąjam bet ir visai šeimai. Gyventi šalia kenčiančio alkoholiko gali tik santykių priklausomybę turintys artimieji, kurie atsisako savo pilnaverčio gyvenimo.
Parengė psichologė Jurgita Vasiliauskienė