Korupcija – Lietuvoje ir pasaulyje

    1303
    0

    Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariate vasario 12 d. vyko mokymai, kurių tema – „Korupcijos reiškinys Lietuvoje ir pasaulyje. Galimybės pasipriešinti. Kova su korupcija teisėsaugos struktūrose“. Mokymuose dalyvavo Ukmergės bei Širvintų rajonų policijos komisariatų pareigūnai.

     

     

    Paskaitą skaičiusi Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vyr.specialistė Aida Martinkėnienė pristatė korupcijos reiškinio tyrimų duomenis, išsamiai aptarė šio reiškinio paplitimą Lietuvoje ir pasaulyje bei kalbėjo apie galimybes jam pasipriešinti.

    dsc04768

    2009 m. Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas buvo 4,9 balo , tai yra mūsų šalis užėmė 52 vietą 180 šalių lentelėje. Taigi, Lietuva priartėjo prie 5 balų barjero, o tai reiškia, kad šalis pajėgi kontroliuoti korupciją. Šalyse, kur korupcijos suvokimo indeksas 9 ir daugiau (Suomijoje, Danijoje), korupcijos beveik nėra, tačiau šios šalys iki tokio suvokimo nuėjo ilgą kelią. Kaip labiausiai korumpuotas valstybes STT atstovė įvardijo Rusiją, Somalį, Lotynų Amerikos šalis. Pastebima, jog korupcijos lygiui didėjant, mažėja užsienio šalių investicijų.

    Daugelis korupciją supranta kaip kyšininkavimą, tačiau jos sąvoka daug platesnė – tai ir piktnaudžiavimas tarnybiniais įgaliojimais, neteisėtas visuomeninių lėšų pasisavinimas, nepotizmas (giminių ir bičiulių protegavimas), neteisėtas lobizmas, balsų pirkimas, neteisėta privatizacija, neteisėtas politinių partijų finansavimas…Vienas iš žinomų trumpiausių apibūdinimų: „Korupcija = monopolija + diskrecija – atsakomybė“. Pavojingiausia korupcijos rūšis yra politinė korupcija, nes jos tikslas – konkurencijos panaikinimas, visuomenės sluoksnių, negalinčių už tai „sumokėti“, neprileidimas prie valstybės valdymo mechanizmų ir socialinės visuomenės nelygybės įtvirtinimas. Viešint politinei korupcijai, griaunama pati valstybė. Prieš politinę korupciją efektyviausiai, anot pranešėjos, gali kovoti pilietinė visuomenė per nevyriausybines organizacijas.

    A.Martinkėnienė išskyrė tris būdus kovai su korupcija: tai yra baudžiamasis persekiojimas, prevencija ir švietimas. „Korupcijos lygis Lietuvoje sumažės tik tada, kai tam nepakanti taps visa visuomenė“, – teigė A.Martinkėnienė.

    Anot pranešėjos, teisinė bazė antikorupcinėms priemonėms įgyvendinti šiuo metu Lietuvoje yra sukurta, tačiau aiškumo ir efektyvių prevencijos priemonių (teisinė atsakomybė nustatyta 5-iuose Baudžiamojo kodekso straipsniuose, Administracinių teisių pažeidimų ir Civiliniame kodeksuose) vis dar trūksta.

    A.Martinkėnienė teigė, kad korupcijos nusikaltimai – vieni sunkiausiai atskleidžiamų, kadangi juos vykdančios pusės vienodai suinteresuotos, ir tiesioginės aukos nėra. Labiausiai korumpuota veiklos sritis pasaulyje yra viešieji pirkimai, o labiausiai korumpuota institucija – politinės partijos. Tyrimų duomenimis, Lietuvos gyventojai korumpuočiausia įvardija sveikatos apsaugos sistemą, o verslininkai – savivaldybes.

    Vilniaus apskrities VPK Ukmergės r. PK informacija

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia