Comenius projekto partnerių vizitas „Šilo“ mokykloje

    1188
    0

    DSCN8459

    Baigiantis mokslo metams mokyklose gyvenimas tampa labai intensyvus: sumuojami mokymosi ir popamokinės veiklos rezultatai, džaugiamasi pasiekimais konkursuose ir olimpiadose, vyksta egzaminai bei patikros ir t.t.

    „Šilo“ vidurinėje mokykloje gegužės mėnuo buvo išskirtinis – visą savaitę čia svečiavosi COMENIUS projekto „Taip toli ir taip arti: vieningos Europos pasakos, mitai ir legendos“ mokyklų partnerių mokinių ir mokytojų delegacijos iš Ispanijos, Italijos, Portugalijos, Prancūzijos, Lenkijos, Turkijos. Susitikimo tikslai labai svarbūs: mums norėjosi pristayti savo šalies kultūrą, parodyti senojo pagoniškojo tikėjimo ypatumus, lietuvių pasakų ir legendų bei mitų įvairovę, svečiams – pažinti Lietuvą, atrasti jos išskirtinumus ir bendrystę su kitomis Europos šalimis, pajusti bendravimo dvasią, visiems – aptarti vienų projekto vykdymo metų rezultatus, numatyti ateities veiklos gaires ir, žinoma, dar labiau susibičiuliauti.

    Susitikimui „Šilo“ mokyklos projekto komanda bei visa mokinių, tėvelių ir  mokytojų bendruomenė ruošėsi iš anksto ir labai atsakingai. 5-8 ir 11 klasių mokiniams surengtas projektą pristatančių, jo temą ir idėjas atitinkančių  plakatų konkursas. Aktyviausi jo dalyviai – vienuoliktokė Augustė Taučkėlaitė ir 7c klasės mokiniai. Sukurta daugiau nei šešiadešimt darbų, kuriose atspindėti lietuviškų legendų, pasakų motyvai, užfiksuoti šalies senovę menančių vietovių vaizdai – piliakalniai, pilys, gamtos paminklai. Trisdešimt gražiausių plakatų eksponuoti parodoje, kurią apžiūrėjo svečiai ir mokyklos bendruomenė.

    Didelio delegacijų susidomėjimo sulaukė  8a klasės mokinių paruošta stendinė medžiaga apie Ispanijos, Italijos, Portugalijos, Prancūzijos, Lenkijos, Turkijos, Čekijos, Lietuvos architektūros šedevrus, kulinarinį paveldą, įdomius faktus iš šių šalių gyvenimo ir pasiekimų literatūros, mokslo srityse, šmaikštūs lietuviškai, prancūziškai ir angliškai užrašyti kalbos etiketo pavyzdžiai ir kt. Mokykla pasipuošė šalių, projekto partnerių, vėliavėlėmis, aštuoniomis kalbomis užrašytu „Sveiki atvykę“.

    Penktokas Tomas Kaselis ir aštuntokė Diana Staškūnaitė sukūrė susitikimo dvasią atspindntį skirtuką. Apgalvota ir į susitikimo programą įtraukta kultūrinė pažintinė veikla, laisvalaikio užsiėmimai, dalykiniai pasitarimai. Tėveliai talkino tuo, jog sutiko šeimose apgyvendinti svečių šalių mokinius ir juos nuoširdžiai globoti. Visi, kas prisidėjo prie pasiruošimo renginiui, dirbo labai atsakingai.

    Pirmoji susitikimo diena buvo ypač darbinga. Kaip įprasta lietuviams, svečius pasitikome su duona ir druska bei smagia dviejų mergaičių šokių kolektyvų „Kepurine“ (mokytoja Regina Zabielienė). Paskui sekė delegacijų prisitatymas, susipažinimas su mokykla. Geografijos pamoką apie Lietuvą svečiams vedė mokyklos direktorius Leonas Žuklys.

    Dar vienoje pamokoje – kai kurie lietuvių kalbos, kiti matematikos, technologijų, anglų kalbos ir kt. – atvykę mokiniai dalyvavo kartu su juos apgyvendinusiais ukmergiškiais. Kol mokytojai aptarinėjo projekto vykdymo rezultatus bei planus, mokiniai žaidė susipažinimo žaidimus, kuriuos organizavo prancūzės mokytojos Valerie Cagnet ir Sophie Bonnan, joms talkino mūsų anglų kalbos mokytoja Jūratė Varžgalytė. Bene svarbiausias šios dienos akcentas – „Šilo“ vidurinės mokyklos mokinių, vadovaujamų mokytojų Mildos Kazakevičienės ir Janės Juzėnienės, spektaklis „Eglė, žalčių karalienė“.

    Daug režisūrinių idėjų pateikė ir jas stengėsi įgyvendinti, artistų atranka, muzikiniu fonu, šviesos efektais rūpinosi vienuoliktokės Augustė Taučkėlaitė, Ieva Čepaitė, Indrė Masiukaitė, sceniniu judesiu – Živilė Krikštaponytė. Vaidinime stengtasi pavaizduoti du pasakos pasaulius: realųjį, buitiškąjį ir mitinį, povandeninį. Todėl ir veiksmas vyko keliose erdvėse: ant pakylos pavaizduotas šeimos gyvenimas sausumoje, kitame salės gale, žemai, įkūnyta stebuklinė pasakos plotmė – gyvenimas jūroje, o baugiame miške iš Drebulėlės broliai iškvotė Žilvino vardą. Taigi pastatymas atrodė neįprastas, originalus – buvo vaidinama ir scenoje, ir žiūrovų salėje. Atrodo, šis sumanymas, artistų gebėjimas perteikti pasakos idėjas, atspindėti kultūrinius ir mitologinius simbolius pavyko ir sužavėjo žiūrovus. Visi spektaklyje dalyvavę 34 moksleiviai labai stengėsi ir savo vaidmenis atliko puikiai.

    Ypač didelį krūvį sėkmingai atlaikė ir pagyrų sulaukė pagrindinių vaidmenų atlikėjai Vaiva Kasiulynaitė (Eglė), Lukas Mikalkevičius (Žilvinas). Nuoširdumu ir artistiniais sugebėjimais sužavėjo Domantas Zubrickis (vyriausias žaltys), Gabija Makauskaitė (Drebulytė), Mantas Kužinauskas, Arnoldas Bujokas, Tautvydas Leonavičius, Lukas Morkūnas (broliai), Darius Kanapeckas, Kazimieras Stamulis, Deividas Ivanauskas (Uosis, Beržas, Ąžuolas), Vilma Purlytė, Monika Valaikaitė (seserys), gegutė Samanta Griškevičiūtė, pulkas žalčių, jūros bangas vaizdavusios mergaitės  ir kt.

    Atrodo, svečiams taip pat malonų įspūdį padarė visa, ką jie pamatė Ukmergėje. Ypač šiltai delegacijas sutiko Rajono meras Algirdas Kopūstas bei kiti savivaldybės darbuotojai. Jie papasakojo apie rajono ekonomikos pasiekimus ir vystymo perspektyvas, švietimo sistemą ir jos pertvarką, bendradarbiavimą su daugeliu Europos valstybių. Susitikimą su rajono vadovu kiekvienam svečiui ir kitiems dalyviams primins dovanos – knyga „Ukmergė“ ir bendra nuotrauka. 

    Ukmergės turizmo ir verslo informavimo centre vizito dalyvius sužavėjo maloni meniškai sutvarkyta aplinka, įdomus pasakojimas apie mūsų krašto kulinarinį paveldą ir puikios vaišės ekologiškais maisto produktais. Skanaudami įvairių kaimiškų sūrių, juodos duonos, šviežutėlio šakočio, kaimiškos giros ir „Vilkmergės“ alaus svečiai klausinėjo, kur tokių skanėstų galima nusipirkti, kad parsivežtų į savo namus. Lankydamiesi senajame miesto gaisrinės apžvalgos bokštelyje, ant piliakalnio, grožėjosi miesto panorama, klausėsi legendų apie Vilkmergės įsikūrimą, pavadinimo kaitą.

    Svečiams pasirodė, kad Ukmergė švarus, gražiai susitvarkęs miestas, kad jame dera inovacijos (tai pastebėjo merijoje) su puoselėjamomis tradicijomis, liaudies papročiais. Tokias jų  mintis paliudijo ir apsilankymas bei pobūvis skoningai sutvarkytame Taujėnų dvare, vakarienė Kurėnų užeigoje.

    Taip pat gražiai vizito dalyviai atsiliepė ir apie Lietuvą. Jiems organizavome ekskursijas po Vilnių (autobusu ir pėsčiomis), Trakus, Dūkštų ąžuolyną, Kernavę. Svečius sužavėjo daugelis dalykų: išsaugota senoji architektūra, gamtos grožis, žmonių pastangos pažinti ir atgaivinti mitologinį pasaulį, pagoniškuosius dievus ir deives pavaizduoti medinėse skulptūrose, kuriomis grožėjosi Dūkštų ąžuolyne ir kt. Svečiams susidarė įspūdis, kad mūsų rajone ir Lietuvoje savo kultūra labai rūpinamasi.
    Paskutinės susitikimo dienos popietę vėl dirbome mokykloje.  Nuotaika buvo ir džiugi, ir šiek tiek graudoka – visi juto artėjantį atsisveikinimą.

    Visų šalių mokiniai spėjo susibendrauti, daug sužinoti vieni apie kitus ir valstybes. Prasmingu draugystės  ženklu galima laikyti visų šalių mokinių bendrą spektaklį – prancūzų ir anglų kalbomis  suvaidintą pasaką „Raudonkepuraitė“. Tikrąją vaikų bendrystę paliudijo gebėjimas vieniems iš kitų perimti vis naują epizodą: spektaklį pradėjo prancūzai, juos keitė ispanai, turkai, lenkai ir t. t., o užbaigė lietuviai. Na, o į susitikimą atvykti negalėję čekai atsiuntė vaizdo įrašą, kuris taip pat gražiai įterptas į vaidinimą. Kiekvienoje scenoje Raudonkepuraitė, senelė, vilkas ir kiti veikėjai buvo vis kiti, tačiau jie vilkėjo tais pačiais, projekto dalyvių pasiūtais sceniniais drabužiais ir tai suteikė spektakliui savitumo ir  žavesio.

    „Šilo“ vidurinės mokyklos šokėjų, vadovaujamų Reginos Zabielienės, ir Neringos Valinskienės bei Emilijos Butvilavičienės paruoštų daininkų koncertas skelbė susitikimo pabaigą. Svečiams įspūdį padarė koncerto dalyvių gausa, meninė atlikimo kokybė. Svečių šalių mokytojai buvo sužavėti mūsų mokiniais ir jų sugebėjimais.

    Simboliškai laimės pasagomis bei lietuviška duonele, skalsos ir sotaus gyvenimo ženklu,  apdovanoti svečiai išvyko į savo šalis. Graudžios buvo mokinių atsisveikinimo ašaros – net stebina, kad per kelias dienas galima šitaip nuoširdžiai susibendrauti. Susitikimų estafetę „Šilo“ mokyklos  komandos vadovė Alma Kubrakovienė perdavė Lenkijos delegacijai. Projekto partnerių susitikimas spalio mėnesį vyks Krosnoje. O dabar iš Ukmergės į septynias Europos valstybes, taip pat iš jų į Ukmergę plaukia elektroniniai laiškai. Juose padėkos už nuoširdų, įdomų, sklandų priėmimą, viltys pasimatyti kitais mokslo metais.

    Janė Juzėnienė

    DSC01291

    DSCN8358

    DSCN8418_copy

    DSCN8541

    IMG_0072

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia