Pradžia Kultūra Renginiai Rokiškyje vyksta išskirtinė medžio drožėjų paroda

Rokiškyje vyksta išskirtinė medžio drožėjų paroda

2254
0

Medžio drožyba Lietuvoje turi gilias, niekada nenutrūkusias tradicijas. Nuo senų senovės iš medžio buvo gaminami tiek namų apyvokos ar buities pagražinimui reikalingi daiktai, tiek šventovės puoštos medžiu. XX a. Rokiškio r. gyveno ir kūrė garsiausias dievdirbys Lionginas Šepka (1907–1985). Jo rankose gimė daugybė originalių šventųjų, išskirtinių kryžių, mažų ir didelių paukštelių, lapelių. Jo kūryba buvo pristatyta UNESCO komisijai, kuri 2001 m. Lietuvos kryždirbystę įtraukė į pasaulio nematerialaus paveldo sąrašą.


Rokiškio r. savivaldybė ir Rokiškio krašto muziejus, siekdami įamžinti garsiausio dievdirbio atminimą, skatinti medžio drožybos tradicijų išsaugojimą ir tęstinumą, nuo 1994 m. organizuoja respublikines medžio drožėjų darbų konkursines parodas L. Šepkai atminti.

Pirmosiose parodose dalyvavo tik apie 20 drožėjų, vėliau parodos dalyvių skaičius ir geografija plėtėsi. Šiemet iki spalio 28 d. Rokiškio krašto muziejuje jau 19-tą kartą vykstanti respublikinė medžio drožėjų darbų konkursinė paroda sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – 40 meistrų iš 22 rajonų, kurie pristato 272 įspūdingus darbus. Taip pat parodoje dalyvauja 8 ankstesnių parodų laureatai. Tarp dalyvių ir dvi nagingos moterys. Net 15 meistrų dalyvauja L. Šepkos konkursinėje parodoje pirmą kartą. Vyriausiam parodos dalyviui 85-eri, jauniausiam – 16 metų. Tokios konkursinės parodos iki šiol tikrai dar nebuvo!

R. Zinkevičiaus darbai

„Parodoje vyrauja skulptūra, ją papildo bareljefai, turime ir išraiškingų kaukių iš Žemaitijos, daug sakralinių darbų“, – keliais žodžiais didžiulę parodą apibūdino Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja Marijona Mieliauskienė.

Pagrindinė konkursinės parodos premija, įsteigta Rokiškio r. savivaldybės, spalio 28 d. bus įteikta parodos laureatui. Tai didžiausias šios parodos prizas ir medžio drožėjo darbų įvertinimas. Be pagrindinės premijos, dar bus skiriama premija jaunajam kūrėjui (drožėjui iki 35 m.) ir premija už kūrybišką tradicijų interpretavimą. Laureatą ir prizininkus išrinks autoritetinga komisija. Parodos lankytojai taip pat turi privilegiją balsuoti už jiems labiausiai patikusį meistrą ar kūrinį. Daugiausia lankytojų simpatijų pelniusio kūrinio autorius bus apdovanotas žiūrovų prizu.

R. Zinkevičiaus darbas

„Kadangi dalyvauja laureatai, parodos lygis labai aukštas. Ne tik laureatai stiprias kolekcijas atvežę, bet ir kiti neatsilieka, silpnų darbų, galima sakyti, nėra, – apibendrina M. Mieliauskienė, – Šis respublikinis renginys per 23 metus rado savo nišą Lietuvos kultūroje ir išaugino didelį būrį talentingų medžio drožėjų.“

Maloniai kviečiame visus į Rokiškio krašto muziejų susipažinti su L. Šepkos šventaisiais ir iki spalio 28 d. apžiūrėti medžio drožėjų darbų bei balsuoti už labiausiai patikusį. Parodoje dalyvauja ir ukmergiškis medžio drožėjas Rimantas Zinkevičius.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio r. savivaldybė.

Rokiškio muziejaus informacija

www.muziejusrokiskyje.lt

Ankstesnis straipsnisSpalio 1-ąją įsigalioja naujausias kompensuojamų vaistų kainynas
Kitas straipsnisVyko futbolo 7×7 varžybos

Rašyk atsakymą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia