Pradžia Kultūra Renginiai Pristatytas Ukmergės žydų kultūros paveldas

Pristatytas Ukmergės žydų kultūros paveldas

2230
0
DSC 3851

DSC 3851

Ukmergė vis labiau tampa žydų kultūros traukos objektu. Kartu su Kėdainių ir Joniškio savivaldybėmis, Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centru bei Lietuvos muziejų asociacija pasirašyta Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos steigimo sutartis, išleistos knygos ir lankstinukai apie žydus Ukmergėje, senamiesčio siena pasipuošė žydų parduotuvės tarpdurio vaizdu. Prie žydų kultūros puoselėjimo prisideda ir viešbutis „Big Stone“. Jis tarpukario Ukmergės vaizdais papuoštoje salėje surengė žydų kultūros paveldo perspektyvų Ukmergėje aptarimą, pavaišino svečius žydiškais patiekalais ir parengė naują meniu, kuriame galima rasti ir žydiškų patiekalų.

Į žydų kultūros paveldo perspektyvų Ukmergėje aptarimą atvyko rajono vadovai, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Regina Varnaitė, Ukmergės žydų bendruomenės atstovai, svečiai iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos, Ukmergės kraštotyros muziejaus, Lietuvos Gidų gildijos. Susirinkusiems bosine gitara grojo Vykintas Kumštys ir saksofonu Rokas Podelis. Renginio iniciatoriai buvo savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyrius, Turizmo ir verslo informacijos centras bei viešbučio „Big Stone“ šeimininkai Tatjana ir Filionis August.

Sveikindamas susirinkusius rajono meras Rolandas Janickas sakė, kad norima restauruoti miesto senamiestyje išlikusius žydų pastatus. Todėl buvusios Žydų mokyklos Vasario 16-osios gatvėje, kurios statybą parėmė verslininkas Chaimas Frenkelis, vėliau čia buvo Dailės mokykla, pastate planuojama įrengti interaktyvią Žydų kelio ekspoziciją. Ir palinkėjo Ukmergei tapti Žydų kelio centru.

Kultūros paveldo departamento direktorė R. Varnaitė papasakojo apie žydų paveldo išsaugojimą. Jos teigimu, mūsų miestai, miesteliai, grindiniai, technikos paminklai, gydymo įstaigos ir kiti išlikę objektai leidžia suprasti, kad mes turime milžinišką kultūrinį palikimą, pasakojantį labai svarbią Lietuvos istorijos dalį. Tai leidžia sukurti Žydų kultūros kelią Lietuvoje ir integruotis į europinį Žydų kultūros kelią. Tą žingsnį Ukmergė jau žengė. Ir palinkėjo, kad pradedamas realizuoti projektas Ukmergėje taptų vienu iš Žydų kultūros kelio Lietuvoje svarbia sudėtine dalimi.

Lietuvos žydų bendruomenės vicepirmininkas, Ukmergės rajono žydų bendruomenės pirmininkas, vienas Žydų kelio iniciatorių ArtūrasTaicas kartu su meru pavaišino susirinkusius macais. Taip pat viešbučiui jis įteikė mažytę menorą, išreikšdamas viltį, kad galbūt jai čia atsiras vietos. Vietos jai čia atsirado – menora stovi vienoje restoraną puošiančių lentynų.

Naujos knygos apie žydų bendruomenę sudarytojas, žydų paveldo tyrinėtojasUkmergėje,  savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausias specialistas Julius Zareckas kalbėjo apie Ukmergės architektūrą, kuri glaudžiai siejasi su žydų architektūra. Tačiau žydų architektūros paveldo nėra, jį dar reikia atkurti.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukatorė Jurga Jackevičiūtė papasakojo apie muziejų, jo ekspozicijas. Ji pakvietė susirinkusius apsilankyti muziejuje, apžiūrėti unikalius eksponatus.

Vilma Mulevičiutė – Sabaliauskienė susirinkusiems papasakojo legendas apie žydus, jų gyvenimą Ukmergėje. Šis pristatymas susijęs su jos parengta ekskursija „Legendų miestas – Ukmergė“.

Nuo gegužės 1 dienos restorane bus galima užsisakyti ir žydiško maisto. Vakaro restorane „Big Stone“ šeimininkė Tatjana August pasakojo, kad buvo žinoma, jog čia vykdomas projektas Žydų kelias ir norėjo prie jo prisidėti. Ji pati dar vaikystėje turėjo nuostabią muzikos mokytoją, tikrą žydę ir dažnai dalyvaudavo šventėse pas ją namuose. Ten ji sužinojo, jog žydiškas maistas labai skiriasi nuo mūsų maisto. Taip iš prisiminimų kilo idėja paįvairinti restorano meniu.  

Sutapo, kad Žydų kultūros paveldo pristatymas įvyko žydų Velykų – Paschos dieną. Todėl ir susirinkusiems buvo pristatyti žydiški valgiai. Buvo galima paragauti įvairių mišrainių, žuvies, saldumynų. O meniu nuo gegužės 1 d. atsiras atskiri puslapiai, kuriuose pristatomas žydiškas maistas ir gėrimai.

Arvydas Pėšina

{eventgallery event=’114660006053230309490@6278976305754692625′ attr=images mode=imagelist max_images=21 thumb_width=50 }

Ankstesnis straipsnisKrikštėnuose juokas kaip sielos kibirkštis
Kitas straipsnisKai kurie lietuviški patiekalai kilo iš žydiškų

Rašyk atsakymą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia