Home Kultūra Renginiai KELIAVOME PO KROATIJĄ, LIETUVOS VALSTYBINGUMO 100-METĮ MINĖJOME ZADARE

KELIAVOME PO KROATIJĄ, LIETUVOS VALSTYBINGUMO 100-METĮ MINĖJOME ZADARE

1706
0

LPS „Bočiai“ Ukmergės klubo „Viltis“ pirmininkės Valerijos Naraškevičienės vardu Lietuvos Garbės konsulė Kroatijoje Rima Koič atsiuntė kvietimą klubo nariams pakeliauti po Kroatiją ir surengti klubo saviveiklininkų koncertą Zadaro mieste. Koncertinę programą paruošė klubo vokalinis instrumentinis ansamblis „Viltis“.

Iš Ukmergės išvykstame rugsėjo 8 d. Kartu su turistais iš Kėdainių, Pelėdnagių, Panevėžio, Vilniaus važiuojame per visą naktį ir tik išaušus pasiekiame Slovakiją. Grožimės kalnais, rudenėjančia augalija, kol atvažiuojame į numatytą mūsų poilsio vietą – Hokovce miestelį. Įsikuriame viešbutyje.

Spėję pasimėgauti baseino malonumais, pailsėję patogiose lovose, kelionę tęsiame. Pravažiuojame Vengriją, gėrimės Budapešto vaizdais. Kelias vingiuoja per kalnus: čia kylame, čia leidžiamės, lendame tuneliais, kol pagaliau sužėri Adrijos jūra. Važiuojame pakrante į Starigrado – Paklenica miestelį, kur mūsų laukia garbės konsulė Rima Koič. Ji mus visur globoja, o jos dukra lydi kelionėje.

Jau pirmą dieną prasideda pažintis su Kroatija. Dalis ekskursantų išvyksta visureigiais į Velebito kalnus Paklenicos nacionaliniame parke. Važiuojame senuoju keliu, kuriuo keliaudavo vietiniai gyventojai. Pabuvojome Dalmatijos ir Likos regionuose, vaišinomės nacionaliniais užkandžiais, kalnų bičių medumi, namine duona, vytintu kumpiu, avies sūriu bei vietiniais gėrimais. Vaikščiojome kalnų takais, maudėmės prie Zrmanijos upės krioklių. Kalnuose ir pietavome. Grįžome į Starigradą filmo “Vinetu” keliu. Visoje išvykoje gerėjomės nepakartojama jūros, saulės ir kalnų panorama.

Kiti ekskursijos dalyviai pasirinko poilsį prie jūros, maudynes šiltame jūros vandenyje. Karšta saulė – puikus poilsis po ilgos kelionės autobuse.

Reikšmingiausias šios kelionės įvykis – klubo vokalinio instrumentinio ansamblio „Viltis“ pasirodymas Zadaro miesto centrinėje aikštėje. Lietuvos garbės konsulė Kroatijoje pasveikino mūsų delegaciją, trumpai papasakojo žiūrovams apie Lietuvą, švenčiančią 100-metį. Šiltais plojimais buvo palydėtos ansamblio dainos, o suskambėjus liaudiškai muzikai, žiūrovai įsiliejo į šokančiųjų ratą.

Mūsų pažintinės ekskursijos tęsėsi Splito ir Trigoro miestuose. Splite mus sužavėjo puikiai išsilaikęs 1700 m senumo Romos imperatoriaus Dioklitiano rūmų kompleksas, Jupiterio šventyklos griuvėsiai, katedra, senamiestis ir kiti architektūriniai paminklai. Trigoras – viduramžių „miestas – muziejus“, įsikūręs salelėje, į kurią patenkame vaizdingu tilteliu. Į UNESKO paveldą įtrauktame mieste išlikę daug istorinių ir kultūrinių paminklų: rotušė, Dalmatijos meno viršūnė – Šv. Lauryno katedra, 1000 metų senumo šv. Nikolo vyrų vienuolynas.

Lankomės Krkos upės krioklių parke. Unikalus kraštovaizdis, įspūdingi upės kriokliai, vandens tyrumas. O ko vertos maudynės prie didžiojo krioklio! Atsigaiviname, pailsime ir vėl į kalnus.

Atvykstame į etno kultūrą propaguojantį ūkį. Prie įvažiavimo stendas – pasveikinimas įvairiomis kalbomis, taip pat ir lietuvių. Pasitinka ūkininkas, apsirengęs tautiniais drabužiais, pasivadinęs Joške. Jis supažindina su kroatų buitimi, papročiais, šeimyninio gyvenimo niuansais, valgių ir gėrimų gaminimu. Nors mūsų grupė labai didelė, į kambarėlius sutelpame visi. Visiems užteko nuostabaus karšto kumpio, duonos ir taipogi įvairių rūšių vyno.

Mėgavomės atpalaiduojančia kelione laivu į Kornatį salų nacionalinį parką, kuriame daugiau kaip 150 salų, supamų skaidrių jūros vandenų. Gerėjomės žydra jūra, saule, nepakartojamais salyno vaizdais, stiprinomės laive paruoštais pietumis.

Paskutinė išvyka – Plitvicos nacionalinis parkas, priklausantis UNESCO paveldui, įkurtas 1949m. Rudenėjančiais miškais apaugusiame slėnyje tyvuliuoja 16 didelių ir mažučių nepakartojamo skaidrumo ežerų, kuriuos jungia gausybė vandens krioklių. Siaurais takeliais kylome į kalnus ir vėl leidomės žemyn, o aplink – krintantis vanduo, kuris, atrodo trykšta iš kiekvieno urvelio. Laivu plaukiojome po ežerą, grožėjomės nepakartojamais reginiais, kuomet ežerų, krioklių, augalų, paukščių pasaulis užburia. Atrodo, net nebematai daugybės žmonių, einančių pro tave, nebejauti fizinio nuovargio, atrodo, susilieji su tuo stebuklingu pasauliu ir pakyli virš kasdienybės.

Išvykos baigėsi, keliaujame namo. Aišku, negalėjome per nepilnas penkias dienas pamatyti visko, pajausti kaip gyvena kroatai. Esame dėkingi konsulei p. Rimai Koič, kuri mums papasakojo ne tik šalies istoriją, bet supažindino su eilinių žmonių gyvenimu, šiuolaikiniais papročiais, kalbėjo apie kainas, algas, gyvenimo būdą. Ir tai leido pajusti, kad paprastų žmonių gyvenimas, rūpesčiai panašūs visame pasaulyje, nesvarbu kokia tautybė, odos spalva.

Visų važiavusių vardu dėkoju kelionės organizatorei LPS „Bočiai“ Ukmergės klubo „Viltis“ pirmininkei p. Valerijai Naraškevičienei, Ukmergės rajono savivaldybei už dovanas Garbės konsulei ir Zadaro miesto savivaldybei, dėkojame klubo vokaliniam instrumentiniam ansambliui, kuris atstovavo Lietuvą Kroatijoje, dėkojame Valmantui Naraškevičiui, kuris neleido liūdėti ir viskuo rūpinosi kelionės metu.

Klubo narė Levanora Danylienė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here