Pradžia Kultūra Renginiai Deltuvoje vėl griaudėjo patrankos

Deltuvoje vėl griaudėjo patrankos

1974
0

Prieš 20 metų pradėtos Vilkmergės (Deltuvos) mūšio inscenizacijos paskutinį birželio savaitgalį į Deltuvą sukvietė gausybę žiūrovų ir karo istorijos klubų atstovus iš Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Lietuvos. Nors mūšio inscenizacija įvyko tik 16 valandą, žiūrovai ką veikti turėjo jau nuo pietų.

Vidurdienį, lankytojams atkėlus karo stovyklos vartus,žiūrovai ne tik galėjo patenkinti savo smalsumą, pamatydami kaip gyvena kariai, bet ir apžiūrėti jų ginklus, nusifotografuoti. Žiūrovų patogumui buvo atidengtas ir informacinis stendas „Vilkmergės (Deltuvos) mūšis“. Jame informacija ne tik apie rusų ir prancūzų kariuomenių susidūrimą, bet ir apie patį mūšį ir jo pasekmes.

Vieni šventės organizatoriai – Turizmo ir verslo informacijos centras pasirūpino, kad žiūrovai turėtu ką veikti. Smalsuoliai prieš mūšį galėjo apsilankyti „Miško brolių“ stovykloje, susipažinti su žvakių liejimo technika, piešti šalia savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos knygų parodos „Napoleonas ir jo epocha“, žaisti klubo „Juodasis Rikis“ pristatytais šachmatais, apžiūrėti „Lino kelią“, papozuoti karikatūrų meistrui.

Buvo pasakojama apie kanapių atgimimą Lietuvoje. Deltuvos bendruomenė ir Kultūros centro Deltuvos skyrius laimėjo projektą ir pasisiuvo Lietuvos regionų tautinius kostiumus. Prieš mūšį jie ir buvo pristatyti. Žiūrovų laukė ir aukcionas,kuriame buvo parduodami seni, bet buityje dar naudojami daiktai. Buvo paskelbti ir skrydžio oro balionų laimėtojai.

Laikantis tradicijos, kariai aplankė ir padėjo gėles prie obelisko, menančio mūšį ir jo metu žuvusius karius.Čia karius pasitiko caro Aleksandro I-ojo uniforma pasipuošęs rajono meras Rolandas Janicas. Jis karius lydėjo ir mūšio lauke.

Mūšio lauke, kaip ir 1812 metų birželio mėnesį, susitiko Prancūzų ir Rusijos kariuomenės. Jų judėjimą bandė pakartoti 90 karių, ginkluotų patrankomis, šautuvais, kardais. Kariuomenių veiksmus komentavo profesorius, dr. Valdas Rakutis ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas.

Kaip minėjo mūšio inscenizacijos vienas organizatorių, Ukmergės karo istorijos klubo narys Julius Zareckas tikimasi, kad renginys vyks ir sekančią vasarą. Kad ukmergiškiai ir rajono svečiai vėl galėtų prisiliesti prie istorijos, pajusti kaip buvo gyvenama ir kovojama prie 200 metų.

Arvydas Pėšina

Ankstesnis straipsnisSavanorystės ir atjautos pamoka
Kitas straipsnisŠventupėn suskrido poezijos paukštės

Rašyk atsakymą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia