Home Gyvenimas Kita nuomonė Vakcina ar antivirusiniai vaistai? Ar užtenka filtruoti orą? Širvintų rajono įmonė “Baltic...

Vakcina ar antivirusiniai vaistai? Ar užtenka filtruoti orą? Širvintų rajono įmonė “Baltic Filter” sukūrė antikoroninius filtrus!

295
0
Rasa Jakiūnaitė

Prisiminkime metų pradžią

Dar metų pradžioje JAV Nacionalinis sveikatos institutas pranešė, kad farmacijos konsorciumas Kaiser Permanente pradėjo pirmuosius vakcinos nuo Covid-19, pavadintos mRNA-1273, klinikinius bandymus.

Mokslininkų vertinimu, teks laukti mažiausiai metus, kol naujoji vakcina bus išbandyta, įrodytas jos veiksmingumas ir ji pasieks pasaulio medikų rinkas.

Kas kuria vakciną nuo koronaviruso?

Tam, kad vakcina kuo greičiau pasiektų rinką, buvo sutelktos viso pasaulio mokslininkų, medicinos technologų, farmacijos pramonės atstovų ir gydytojų pajėgos. Kuriama ne viena vakcina: skirtingų institucijų profesionalai skirtingose šalyse dirba pagal skirtingas metodikas, kurdami skirtingus vakcinos variantus. Kol kas negalima pasakyti, kokiu pagrindu sukurta vakcina bus veiksminga.

Kiek toli yra pažengę mokslininkai, kuriantys vakciną?

Pirmoji eksperimentinė vakcina, bendradarbiaujant JAV ir Kinijos mokslininkams, buvo pradėta testuoti balandžio mėnesį. Brangiai kainuojančius tyrimus finansuoja Epideminio pasirengimo ir inovacijų bendrija.

Ši bendrija – tai pasaulinio masto organizacija, įsteigta prieš trejus metus. Jos misija – skatinti mokslinius tyrimus, kuriant įvairias vakcinas. Viena iš bendrijos veiklos krypčių – pasirengti ligos, pavadintos Liga X, pandemijai ir sukurti veiksmingą vakciną. Iki šiol Liga X egzistavo tik teoriniame lygmenyje. Dabar ji – Covid-19. Kovai su ja bendrija skiria didžiulį finansavimą.

Koks skirtumas tarp vakcinos ir antivirusinių vaistų? Kada antivirusiniai vaistai pasieks pasaulio rinką?

Tai tikrai sunku numatyti ir galo nesimato. Vakcinos sukūrimas ir išbandymas skiriasi nuo, tarkime, antivirusinio vaisto, kurį būtų galima iškart naudoti gydymui, sukūrimo.

Naudojant vakciną, tenka stebėti paciento imunines reakcijas. Reikia atlikti daugybę bandymų su daugybe žmonių, kad būtų galima pagrįstai teigti, jog vakcina yra veiksminga ir apsaugo nuo ligos.

Greičiau už vakciną rinką turėtų pasiekti, bet nepasiekė (sic!) antivirusiniai vaistai. Virusas linkęs mutuoti, kisti, skiriasi sergančiųjų simptomai ir bendroji sveikatos būklė, todėl labai sudėtinga yra sukurti universalų, visiems tinkamą ir veiksmingą antivirusinį vaistą.

Kokie turėjo būti pagrindiniai žingsniai, kad vakcina pasiektų pasaulio rinkas?

Visų pirma, vakciną reikėjo sukurti. Tada – dažniausiai, nors būna ir išimčių – vakcina testuojama su gyvūnais. Po to vakcina išbandoma su žmonėmis – iš pradžių jaunais ir kuo sveikesniais, vėliau – ir su rizikos grupių atstovais. Jei jos veiksmingumas pasiteisina, atsakingos institucijos išduoda leidimą ją gaminti. Bet kokiu atveju, tai yra ilgas, kruopštus, atsakingas ir didelių finansinių investicijų reikalaujantis darbas.

Buvo. Dabar rinkis, kurią tik nori ir dar šimtą eurų į kišenę gauk. Apie antivirusinius vaistus niekas nekalba.

Kaip yra pasaulyje?

Vakcinos atsirado, tačiau jos yra testuojamos ne su gyvūnais, o su žmonėmis. Nuo koronaviruso toliau masiškai miršta žmonės. Vakcinos neištestuotos ir todėl jų yra ne viena. Vakcinavimo centrai dirba daugiau negu aplaidžiai. Pavyzdžiui, man, nurodžiusiai, kad turiu alergiją vaistams, vakcina vis tiek buvo suleista. Alerginė reakcija buvo, tiesą pasakius, žiauroka, vos nenusibaigiau.

Kaukės? Jos sukelia nosiaryklės bei akių ligas ir yra tik žaidimas

Įsidėmėkime, kad koronavirusas neplinta kvėpuojant. Kaip kiekvienas gripinis susirgimas, jis plinta su nosiaryklės sekretu: kosint, čiaudint ir pan. Taigi, tik mažiau panikos, mielieji. Stiprinkite imuninę sistemą, kaip ir kasmet šaltuoju sezonu. To pakaks: kalbu kaip žmogus, VU studijavęs mediciną.

Pavadinime paminėta „Baltic Filter“ – rakštis farmacijos pramonei

Kaip ir dauguma mažų įmonių, „Baltic Filter“ yra užspausta. Širvintų rajone veikianti įmonė sukūrė kondicionieriams tinkantį filtrą, kuris sunaikina koronavirusą bei padeda išvengti kitų panašių infekcinių ligų plitimo, tačiau Lietuvos institucijų tai nesudomino. Užsienyje, pagrinde Olandijoje, Vokietijoje, orą filtruojantys aparatai ir ultravioletinės lempos stovi, pavyzdžiui, prie logistikos įmonių. Šių šalių pavyzdžiai Lietuvos taip pat pat neįkvepia. Čia pasirenkamas dūris į petį kaip vienintelė siūloma alternatyva. Galimybių pasai tikrinami net dėvėtų drabužių parduotuvėse. Nuo koronaviruso miršta net garbūs gydytojai. Aš nesakau, kad neverta skiepytis. Nors iš tiesų yra neverta, tačiau esame priversti galybės ribojimų, draudimų, suvaržymų, kas iš tiesų neapsaugo nuo ligos. Pasikarkite su tuo koronavirusu. Aš jo nebijau kaip skaitantis, mąstantis ir medicinos naujienomis besidomintis žmogus. Nebijokite ir Jūs, iškiškite nosis iš po kaukių ir nusišypsokite rudeniui.

Rasa Jakiūnaitė

Previous articleKaip paversti savo verslą tvariu?
Next articleUkmergės benamis Romka nebijo žiemos

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here