Pradinis Aktualijos Rajone paminėti tragiški Lietuvai įvykiai

Rajone paminėti tragiški Lietuvai įvykiai

1248
0

1991 metų sausio 13-osios naktis… Jos atgarsiai po 31-erių metų nuvilnijo per rajoną. Tos nakties įvykiai prisiminti renginiais Ukmergėje, rajono kaimuose ir miesteliuose. Šiuos įvykius paminėjo tiek mokiniai, tiek vyresnio amžiaus žmonės – sausio 13-osios įvykių dalyviai ir liudininkai.

Renginiai sausio 13-ąją prasidėjo ryte. Ugdymo ir kitos įstaigos, įmonės, gyventojai sudalyvavo pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ ir languose uždegė žvakeles. Taip buvo prisiminti žuvusieji 1991 m. sausio 13-osios naktį.

17 valandą Ukmergėje, prie Nepriklausomybės paminklo šaulys, 1991 m. sausio 13-osios dalyvis Darius Kaplūnas gausiai susirinkusius ukmergiškius pakvietė prisiminti praėjusius įvykius – „viskas tą sausio naktį buvo aukščiausio laipsnio: ir malda, ir tikėjimas, ir artimo meilė, ir drąsa, ir vienybė, ir išmintis, ir pati tiesa – viskas iki pat dangaus aukštybių, iki pat sielos dugno, kiek tai įmanoma pasiekti.“ Skambant keturiolikos žuvusiųjų vardams ir pavardėms Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Ukmergės Vyčio 1002-osios šaulių kuopos šauliai prie Laisvės gynėjų portretų uždegė atminimo aukurus.

Aikštėje nuaidėjo trys salvės, kurias atliko Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8 – tos rinktinės Ukmergės 805 – toji kuopa. Pirmoji salvė skirta žuvusiems už Lietuvos laisvę, antroji – skirta visiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę, trečioji – Lietuvos valstybei.

Pagerbiant Laisvės gynėjų atminimą prie Nepriklausomybės paminklo gėles dėjo rajono valdžios, politinių partijų atstovai, ukmergiškiai. Prie paminklo aukas pagerbė ir Lietuvos policijos veteranų asociacijos Ukmergės skyriaus atstovai.

Minėjimo pabaigoje renginio vedėjas, pacitavęs režisierių Sergejų Loznicą, kad „žinau, kad dabar atsiranda naujas ir prasmingas šios dienos naratyvas. Kad tai nėra tik gedulo diena. Kad tai vienybės ir pergalės diena“, pakvietė visus susirinkusius į Kultūros centrą, kuriame vyko šio režisieriaus filmo ,,Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją” premjera.

Renginiai tik minėjimu neapsiribojo. Išvakarėse Švč. Trejybės bažnyčioje aukotos šv. mišios, skirtos Sausio 13-osios aukų atminimui. Viešojoje Vl. Šlaito bibliotekoje vaikams vyko edukacija „Neužmirštuolė Tautos gynėjams“.

Surengtos kelios parodos. Kultūros centro dailės galerijoje veikia Lietuvos tautinių kostiumų nuotraukų paroda. Viešojoje Vl. Šlaito bibliotekoje surengta spaudinių paroda „Sausio įvykiai ukmergiečių akimis“, feisbuko paskyroje – virtuali leidinių paroda „Niekas negali nugalėti tautos, einančios į laisvę“. Paroda surengta ir Ukmergės kraštotyros muziejuje.

Kultūros centro skyriuose taip pat vyko atmintini renginiai. Šventupės kultūros namuose iš vilnos buvo gaminamos Sausio 13-osios simbolis – neužmirštuolės. Liaušiuose surengtas Laisvės gynėjų dienos minėjimas „Naktis, pakeitusi tautos likimą“, pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ surengta Deltuvos kultūros namuose, buvusiame Balelių UDC, Žemaitkiemyje ir Valuose, Dainavos kultūros namuose.

Facebook paskyroje „Siesikų kultūra“ paskelbtas įrašas, skirtas Laisvės gynėjų dienai.

Želvoje gimnazijos moksleiviai, mokytojai, darželio auklėtiniai ir auklėtojos, parapijos klebonas, seniūnijos kolektyvas ir visi kiti iškėlė 14 trispalvių, kurių kiekviena simbolizuoja ŽMOGŲ, kuris dėl mūsų laisvės paaukojo savo gyvybę.

Laisvės gynėjų diena paminėta Vepriuose, Šešuoliuose. Krikštėnuose uždegtas Atminimo laužas, skirtas Laisvės gynėjų dienai, Šventupės kultūros namuose surengta muzikinė literatūrinė kompozicija „Mes apgynėme Laisvę“, Siesikuose prie Laisvės paminklo – minėjimas „Laisvė nemiršta“, o vidiškiečiai surengė žygį į Mūšios miško parką Didžiosios kovos apygardos partizanams atminti.

Taujėnų biblioteka kviečia aplankyti literatūros parodą „Netekties keliu į laisvę“, susipažinti su leidiniais, išleistais šia tematika. Miestelio centre prie Laisvės paminklo surengti Sausio 13-os dienos dalyvių prisiminimų skaitymai.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia